Washington Wizards podsumowanie sezonu 2015/16
W sezonie 2014/15 Washington Warriors zajęli 5-te miejsce w konferencji wschodniej wygrywając 46 i przegrywając 36 spotkań (0,561). W pierwszej rundzie playoffs rozgromili wyżej rozstawionych Toronto Raptors 4:0. Przygoda z playoffami zakończyła się na drugiej rundzie, w której stoczyli wyrównany pojedynek z Atlanta Hawks przegrywając ostatecznie 2:4.
Washington Wizards Statystyki ofensywne NBA 2015/16
- Zbiórki w ataku: 9,1 - 27 miejsce
- Asysty: 24,5 - 5 miejse
- Zdobyte punkty: 104,1 - 9 miejsce
- Straty: 14,5 - 15 miejsce
- Skuteczność rzutów z gry: 46,0% - 9 miejsce
- Skuteczność rzutów za trzy: 35,8% - 11 miejsce
- Skuteczność rzutów wolnych: 73,0% - 25 miejsce
Washington Wizards Statystyki defensywne NBA 2015/16
- Punkty zdobyte przez przeciwnika: 104,6 - 21 miejsce
- Skutecznoś rzutów z gry przeciwnika: 46,2% - 23 miejsce
- Zbiórki w obronie: 32,8 - 22 miejsce
- Przechwyty: 8,6 - 8 miejsce
- Bloki: 3,9 - 27 miejsce
Washington Wizards Statystyki ogólne NBA 2015/16
- Zbiórki: 41,8 - 26 miejsce
- Różnica punktów (zdobyte-stracone): -0,5 - 17 miejsce
Skuteczna i jedna z lepszych defensyw w lidze z poprzedniego sezonu dosłownie wyparowała, jak widać w statystykach powyżej. Na gorszy sezon Washington Wizards złożyły się również problemy kadrowe. W pierwszej części sezonu z rotacji wypadło kilku zawodników między innymi: Nene, Bradley Beal, Drew Gooden. Pomimo dobrego sezonu duetu John Wall - Marcin Gortat drużynie z Waszyngtonu nie udało się awansować do playoffs i zakończyli rywalizację na 10-tym miejscu w konferencji wschodniej z bilansem 41-41 (0,500). Część sezonu przed all-star brake Wizards zakończyli z ujemnym wynikiem 23-28 (0.451). Po przerwie powrót zawodników po kontuzjach oraz pozyskanie w oknie transferowym Markieffa Morrisa poskutkowało znacznym wzmocnieniem drużyny. Przełożyło się to na wyniki drużyny, która zakończyła sezon na plusie wygrywając 18-cie z 31 spotkań (0,581). Niestety lepszy finisz nie zapewnił Washington Wizards miejsca w playoffs 2016.
Dodatkowo pomiędzy trenerem Randy Wittmanem a zawodnikami dochodziło do spięć co nie budowało dobrej atmosfery w drużynie. John Wall i Jared Dudley otwarcie krytykowali decyzje trenera między innymi dotyczące rotacji i dostosowania taktyki w trakcie meczów. Niełatwa relacja trenera z Marcinem Gortatem pogorszyła się jeszcze po listopadowej porażce z Oklahoma City Thunder. Dlatego też Wizards prawdopodobnie czeka zmiana trenera przed rozpoczęciem kolejnego sezonu.
Pomimo słabszych osiągnięć drużynowych dobry sezon zaliczył Marcin Gortat. Jest trzecim strzelcem Wizards ze średnią 13,5 punktu oraz pierwszym zbierającym ze średnią 9,9 zbiórek na mecz. Ponadto zaliczył 41 double double, najwięcej w swojej karierze w pojedynczym sezonie. Gortat rzucał z najwyższą skutecznością w występach w NBA - 56,7% z gry. Ponadto poprawił się względem poprzedniego sezonu we wszystkich statystykach.
Prognoza na sezon NBA 2016/17
Dobra gra duetu John Wall - Marcin Gortat, powrót do zdrowia po kontuzji Bradley Beala, rozwój Otto Portera oraz wzmocnienie pozyskaniem skrzydłowego Markieffa Morrisa pozwala optymistycznie patrzeć na kolejny sezon NBA w wykonaniu Washington Wizards. Przy paru kontuzjach w rozszerzonej rotacji część zawodników dostała szansę gry większej ilości minut. Część z nich wykorzystała szansę i udowodniła przydatność dla drużyny m. in.: Otto Porter, Ramon Sessions i Garrett Temple. W przyszłym sezonie Wizards będą mieć solidną pierwszą piątkę, bardzo dobrych 2-3 zmienników oraz kilku weteranów. Zobaczymy co przyniesie offseason, jakieś transfery lub wzmocnienia. Zapowiada się lepszy sezon i walka w playoffs 2017.
Washington Wizards mają 30-to milionową rezerwę w budżecie na przyszły sezon. Działacze na pewno będą szukać znaczących wzmocnień. W związku ze słabym występem w sezonie pozyskanie utalentowanych graczy lub gwiazd może być trudne. Zawodnicy raczej nie będą chcieli przejść do ligowego średniaka. Plotki o przejściu Kevina Duranta do Wizards raczej pozostaną plotkami.